Działanie kapsaicyny

22-10-2017, 20:49 (0)

Jak powszechnie wiadomo kapsaicyna jest substancją odpowiadającą za ostry smak papryki chili. Amerykańscy naukowcy wykazali, że kapsaicyna poprzez przyśpieszenie metabolizmu i wzmożonej termogenezie przyczynia się do spalania kalorii. Szczególnie zauważyć można ten mechanizm na diecie wysokotłuszczowej, zwiększony metabolizm przeciwdziała otyłości. Kapsaicyna ponadto wykazuje działanie przeciwbólowe. Papryczkę chili warto wprowadzić do wielu potraw mięsnych, zup, zapiekanek lub spożywać ją na chlebie jeśli jest się w stanie. 

Czytaj więcej

Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty i kawy

13-03-2016, 19:18 (0)

Zielona herbata przygotowywana jest z liści krzewu herbacianego o nazwie Camellia sinensis. Została ona poddana tylko procesowi oksydacji. Zielona herbata wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, w tym wspomaga odchudzanie.

Czytaj więcej

Charakterystyka tłuszczów

09-03-2016, 15:15 (0)

Często zastanawiasz się jakiego tłuszczu użyć czy to do pieczenia, krótkiego podsmażenia, smażenia bądź do surówek? W polskich rodzinach najczęściej smaży się na smalcu, maśle lub oleju rzepakowym, a do sałatek dodaje się oliwę. Czy aby na pewno jest to dobry sposób na „zdrowe” jedzenie?

Czytaj więcej

Masło czy margaryna?

02-03-2016, 12:30 (0)

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wielu ludzi. Czy lepiej spożywać masło, które zawiera tyle cholesterolu czy może margarynę, której składu nie zna przeciętny Polak?

Czytaj więcej

Pokrzywa i jej cenne właściwości lecznicze

21-09-2015, 15:19 (0)

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną od lat wykorzystywaną w kuchni bądź zielarstwie. Obecnie większość osób traktuje ją jako chwast, jednakże zamiast ją niszczyć warto zerwać i wykorzystać w celach zdrowotnych. Roślina ta jest źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych, w tym: witaminę C, K, E oraz beta-karoten, a także witamin z grupy B, zasobna jest w wapń, potas, krzem, magnez czy siarkę.

Czytaj więcej

Woda mineralna niegazowana, a może jednak gazowana? Czym właściwie różni się woda źródlana od wody mineralnej?

21-09-2015, 15:15 (1)

Woda to najczęściej polecany płyn do spożycia przez dietetyków. Jednakże którą butelkę wybrać, gdy w sklepie pełno regałów z różnymi rodzajami wód? Czym tak właściwie różni się woda źródlana od wody mineralnej? Czy skoro lubię wodę gazowaną to koniecznie muszą zastępować ją wodą niegazowaną? Niniejszy artykuł pozwoli wam rozwiać swoje wątpliwości.

Czytaj więcej

Woda mineralna nie tylko zdrowa, ale i dobra?

21-09-2015, 15:03 (0)

Czytając naukowe publikacje, książki dla sportowców czy blogi i strony internetowe wszędzie spotyka się zalecenia dotyczące picia wody mineralnej. Zimą pijesz gorącą czekoladę, kawę lub herbatkę rozgrzewającą, a latem co Ci pozostaje? Nie możesz przekonać się do wody mineralnej, pijesz napoje gazowane, dosładzane soki owocowe, mimo, iż zdajesz sobie sprawę z dobroczynnego wpływu wody na organizm. CZAS TO ZMIENIĆ !!!

Czytaj więcej

Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem.

Hipokrates

O mnie

Jestem absolwentką kierunku Dietetyka studiów stacjonarnych I i II stopnia. Moja praca licencjacka dotyczyła wpływu leków, suplementów diety oraz spożywanej żywności na parametry biochemiczne krwi u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Ostatnie artykuły

DZIAŁANIE KAPSAICYNY
22-10-2017, 20:49

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE ZIELONEJ HERBATY I KAWY
13-03-2016, 19:18

CHARAKTERYSTYKA TŁUSZCZÓW
09-03-2016, 15:15

ZOBACZ WSZYTKIE

Dane kontaktowe

  • Dietetyk Adrianna Grzelak
  • +48 509 640 659
  • dietetyk@adriannagrzelak.pl
  • Oddział w Ostrowie Wielkopolskim*:

    ul. Górna 7,
    63-400 Ostrów Wielkopolski

    * Usługi świadczone są u klientów.